Choď na obsah Choď na menu
 


 

MINIREFERENDUM ( úver na opravu domu )

Zdroj - zápisnica z 22.10.2008

 Treba dať nevyhnutne opraviť strechu a je na zváženie, či budeme dom opravovať postupne, alebo si vezmeme úver a dáme urobiť celkovú rekonštrukciu strechy a fasády domu aj so zateplením a opravou  zadných balkónov.

 

 

 

"Úver" - toto je téma skoro každej schôdze našho SVB. Myslím si, že naša nerozhodnosť pramení v nedostatku informácií, ako napríklad :

  • v akej výške by sa úver bral ?
  • na akú dlhú dobu ?
  • o koľko by sme mesačne museli viac platiť ?
  • čo všetko by sa za tento úver dalo opraviť ?, okrem už spomínaného

 

Odpovede na tieto otázky sú však podmienené informáciami :

- o celkovom rozsahu opráv ?

- o konkrétnych ponukách (v Sk) zo strany firiem ?

- o úverových podmienkach ?

Zjednodušene - asi každého z nás zaujíma koľko budu stáť rekonštrukčné práce, v akej výške je potrebné zobrať úver a ako nás to finančne zaťaží.

Som presvedčený o tom, že pokiaľ nebudeme poznať konkrétne odpovede na tieto konkrétne otázky, tak sa väčšina z nás nebude vedieť rozhodnúť.

__________________________________________________                                                               


 

 

Tato stranka obsahuje informacie o moznostiach financovania zateplovania pre nas bytovy dom
viacerymi spolocnostami.



Uvod:

Z dovodu uvah o zateplovani nasho domu som rokoval s niekolkymi spolocnostami poskytujucimi uvery v tejto oblasti.
Vsetky kalkulacie vychadzali z predpokladu celkovej ceny rekonstrukcie 5milionov skk (cena za ktoru podla informacii bolo realizovane projekty podobneho rozsahu v okoli)
Cena je orientacna a sluzi primarne na to aby sme mohli porovnat podmienky ake su poskytovane jednotlivymi spolocnostami - preto vsetky kalkulacie su na tuto sumu.
Ak bude nizsia - budu nizsie splatky - toto vsak budeme vediet ak budeme mat vypracovany projekt a konkretne ponuky)


mame 4 ponuky (2 z Prvej Stavebnej Sporitelne(PSS) a po jednej ponuke z Tatrabanky a z Unicredit Banky)

a) Ponuky z PSS nie su moc menitelne a defacto nam ponukli len prilozene 2 alternativy.(modrou su oznacene mesacne splatky) (v PSS maju dve rozdielne vysky splatok - iste obdobie prva splatka a iste obdobie ina vyska splatky - hovori sa tomu variabilne splacanie)
b) Ponuky z bank je mozne menit (doba splacania a tym aj vyska mesacnej splatky) - od 15 rokov hore (preddefinoval som 20 rokov pre obe banky... su tam rozumne splatky)

Pre porovnanie ponuk je zaujimave poznat vysku Rocneho uroku ktory urcuje o kolko preplatime nas uver, preto
som ho vycislil pre vsetky ponuky.

a) Urok od Tatrabanky je fixovany na 15 rokov - a teda nemenny.
b) Urok od Unicredit banky sa meni a je ratany z vysky sadzby EURIBOR + 4% fixna provizia pre banku. Historicky vyvoj vidno tu http://openiazoch.zoznam.sk/zivot/makro/bribor.asp
V sucasnosti je to pod 1% (dosledok krizy) ale menil sa od 2-5% - tzn ze urok moze variovat od 5-9%. Variabilita moze byt problem - ale v dosledku krizy sa da predpokladat ze tak rychlo neporastie do vacsich cisel.
c) urok PSS je rozdielny pre rozne PONUKY. Pre tie dve co pre nas vypracovali som ich vycislil tak, ze som preratal sumu vsetkych splatok na rovnake mesacne splatky a nasledne spatne vyratal urok aky by musel byt pre taketo splacanie. je to iba orientacne. Presnejsia hodnota sa da vycislit ratanim navratnosti investicie (funkcia IRR v exceli) pre jednotlive splatky - v poznamke som urobil aj toto vycislenie....


Prehlad kalkulacii najdete na tejto ___stranke___  

 
Zhodnotenie:
1.) PSS Rychla tarifa nema uplne zlu hodnotu uverovej sadzby ale pomerne kratku dobu splacania - 11.5 roka a teda vysoke platby
2.) Tatrabanka ma nie najlepsiu sadzbu ale umoznuje nam variabilitu doby splacania a teda sprijatelnit vysku mesacnych platieb
3.) Unicredit sadzba je v sucasnosti najlepsia spomedzi ponuk a ma aj moznost nastavit dlheho splacania (15-25 rokov) problemom moze byt variabilna sadzba zavisla od vyvoja EURIBOR kurzu.
4.) PSS Pomala tarifa ma radikalne najhorsiu sadzbu uroku a kratku dobu splacania a tym velmi vysoke splatky - je uplne mimo hry.

Najvyhodnejsi je samozrejme uver od Statneho fondu rozvoja byvania, o ktory by sme museli zabojovat s dobrym projektom a nie je vobec iste ci ho ziskame. Ale pokusime sa o to.



Zaver:
Pokúsim sa poskytnuté informácie v dohľadnej dobe čo najviac zjednodušiť a sprehľadniť - poprípade zohnať ešte ďaľsie ponuky (momentálne rokujem s VUB)
Ak máte ľubovolne otázky/pripomienky - ozvite sa mi. Predpokladám že moje výpočty sú správne, ak ste náhodou objavili problém - dajte mi vedie.

Ivan Vercinsky (bym@centrum.sk)





PS:
PSS su gauneri, nakolko nimi poskytovane pozicky su zaobalovane do marketingovych reci a relativne zlozitych vypoctov variabilnych splatiek. (medziuvery a tak dalej...)
Z dovodu ze su podporovani statom (statne premie a kadejake garancie) by sa dalo ocakavat ze budu mat o dost lepsie podmienky ako komercne banky, 
co vsak vobec nie je pravda (vid kalkulacie). Jednanie s nimi je podobne ako s poistovacimi agentami - veci sa snazia mlzit a komplikovat co vo mne vyvolava pocit neseriozneho pristupu.
neboli schopny mi vycislit rocnu urokovu sadzbu ani RPMN. Osobne doporucujem ich plne vynechat z nasich uvah.
 
 

Klikni sem > http://docs.google.com/View?id=dckgdxr2_15d62r7hgn

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

erectile destroyer

(chloroquine plaquenil, 23. 7. 2021 6:29)

hydroxychloroquine drug class https://plaquenilx.com/# what is hydroxychloroquine

hi fc rm

(cialis coupon, 24. 2. 2021 12:14)

cialis buy online

Reading the unknown blood exigencies guidelines

(AWousYpesUnsup, 10. 10. 2018 19:58)

Compression est comment dur votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur essence pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent perseverent b gerer offre sang loin de votre coeur. Chaque age votre manque de sensibilite bat, il pompe le sang par vos arteres a la vacances de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/pharmacie-internet-cialis/

Blood coerce chart

(AgreareScege, 3. 9. 2018 14:09)

Compression est comment poupe votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur sentiment pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent perseverent b gerer offre sang loin de votre coeur. Chaque temps votre coeur bat, il pompe le sang a tous egards vos arteres a la reste de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/cialis-chez-une-femme/

Ponuka úveru

(Alan O Sulivan, 10. 4. 2011 11:17)

Dobrý deň,

Vy potrebujete pôžičku? Dávame sa zabezpečené ručiť za úvery na podnikanie muži a ženy, ktorí sú do transakcie Business, automobil zakúpiť, bývanie úverových a iných osobných pôžičiek ETC NAŠE balíky zahŕňajú;

* Domáce úver
* Auto úver
* Hypotekárny úver
* Obchodný úver
* Medzinárodný úver
* Osobné úver

Sme tiež dodala zabezpečenie a Non-kolaterálu Úvery pre vaše podnikanie Štart a šetrí. Pokiaľ máte záujem. Kontaktujte nás na thrifty.loans@live.com

Očakávam Vašu odpoveď čo najskôr. Pre akékoľvek otázky, neváhajte sa opýtať mňa.

Ďakujeme za Vašu priazeň!
Alan O 'Sullivan

uverove podmienky prvy prehlad

(vercinsky ivan, 5. 6. 2009 0:50)

http://docs.google.com/View?id=dckgdxr2_15d62r7hgn

úver

(Miloš Murcin, 3. 11. 2008 20:15)

doplniť informácie